Szeretné igénybe venni a kormány által biztosított otthonfelújítási támogatást, de nem találja, amit keres a sok információ között? Az alábbiakban átvesszük a támogatáshoz szükséges legfontosabb lépéseket, hogy könnyebben eligazodjon a tudnivalók és rendeletek útvesztőjében!
A gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásának feltételeit a 2020. november 25-én megjelent 518/2020. (XI.25.) kormányrendelet tartalmazza, mely 2021. január 1-jén lépett hatályba és 2022. december 31-ig lesz igényelhető. A támogatás első igénylésének elutasítása esetén az utolsó felújítási számla kifizetése után 60 napon belül ismételten igényelhető.
Mi az otthonfelújítási támogatás célja?
A támogatás célja, hogy a gyermeket nevelő családok javítani tudjanak általános lakhatási körülményeiken, melyhez az állam a Magyar Államkincstár közreműködésével egyszeri vissza nem térítendő támogatást biztosít, mely felhasználható általános felújításra, hatékonyabb hőszigetelésre vagy akár korszerű, energiatakarékos fűtési-hűtési rendszerekre.
Hogyan igényelhető az otthonfelújítási támogatás?
Az igénylés leadása három módon történhet:
- Személyesen: bármelyik kormányablakban az előre kitöltött dokumentumok beadásával. (*)
- Elektronikus úton: ügyfélkapus bejelentkezés után elektronikusan lehet kitölteni a szükséges igénylőlapot, valamint csatolhatóak az egyéb előírt dokumentumok
- Postai úton: ehhez a Kincstár honlapjáról letölthető dokumentumokat kell kitölteni és elpostázni. (**)
Ki igényelheti a támogatást?
Az lakásfelújítási támogatást igényelhetik
- egyedülálló szülők
- azonos lakóhellyel rendelkező házastársak és/vagy
- szintén azonos lakóhellyel rendelkező élettársak
abban az esetben, ha legalább egy gyermeket várnak, vagy nevelnek.
Hányszor lehet felvenni a lakásfelújítási támogatást?
A hozzájárulást egyedüli vagy együttes igénylés esetén is csupán egyszer lehet igénybe venni.
Amennyiben az első igénylés elutasításra került, akkor a támogatás érvényességén belül (vagyis 2022.december 31-ig) az utolsó felújítási számla kifizetése után 60 napon belül ismételten igényelhető.
Mik a támogatás igénylésének feltételei?
Alapvető feltételek
Az államkincstár részletesen megfogalmazza, hogy a támogatást igénybe lehet venni minden Magyarország területén fekvő, az ingatlan-nyilvántartásban lakás vagy lakóház fő rendeltetés szerinti jelleggel nyilvántartott ingatlanok, valamint tanyák részére.
Az alapfeltételek között szerepel, hogy az igénylő vagy igénylők legalább egy vérszerinti, vagy örökbefogadott gyermeket neveljenek, továbbá mindannyian legalább egy éve a felújítani kívánt lakásban rendelkezzenek bejelentett lakóhellyel és együttes tulajdoni részük legalább 50% legyen az ingatlanban.
Ez alól csak akkor van kivétel, ha az igénylő gyermeke 1 évnél nem idősebb, vagy a tulajdonjog megszerzése 1 éven belül történt.
Fontos, hogy arra a lakásra, ami csupán tartózkodási helyként van megjelölve nem korszerűsíthető az aktuális állami támogatással.
Egyéb feltételek
A Kincstár részletesen tárgyalja az egyéb szükséges feltételeket, ezeket mindenképp érdemes tüzetesen átolvasni a tájékoztatóban.
Ezek közül a legfontosabbak:
- Legalább az egyik igénylő rendelkezzen minimum egy éves társadalombiztosítási jogviszonnyal.
- Egyiküknek sem lehet adóhatóságnál nyilvántartott köztartozása.
- A felújítást végző kivitelezővel 2021. január 1-je után megkötött szerződéssel kell rendelkezni, aki nem lehet az igénylő közeli hozzátartozója, vagy tulajdonos az érintett lakásban.
- Az elvégzett munkákat 2021. január 1-je után kiállított számlával kell igazolni, kifizetésükről szintén igazolást kell benyújtani.
- A számláknak az igénylő nevére kell szólniuk.
- Olyan számla nem nyújtható be, amit Falusi CSOK kapcsán már elszámoltak, vagy el akarnak számolni.
Milyen felújítási munkákra vehető fel az otthonfelújítási támogatás?
Az alábbiakban felsoroljuk, milyen munkálatokra igényelhető a hozzájárulás, de javasoljuk, hogy ezt a Kincstár tájékoztatójában olvassa el részletesen is!
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belsőhálózatának kiépítése vagy cseréje,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rácsfelszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,
- klímaberendezés beépítése, cseréje
- megújuló energiaforrások alkalmazása
- gazdaságos és környezetbarát levegő-víz hőszivattyú rendszer fűtésre
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése,
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
- belső tér felújítása
- kerítés építése,
- gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
- terasz, loggia, erkély, előtető építése,
- térburkolat készítése, cseréje,
- télikert kialakítása,
- alapozási szerkezet megerősítése,
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése,
- használati melegvíz rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje
- fűtési rendszer kialakítására, korszerűsítésére vagy elemeinek cseréjére (megújuló energiaforrások alkalmazása is támogatott)
Amennyiben a lakáskorszerűsítés egyik kiemelten fontos eleme a fűtés modernizálása, akkor bátran választhatjuk az energiagazdaságos hőszivattyút is, ugyanis ez a technológia is a támogatottak körébe tartozik.
Miért érdemes hőszivattyús megoldást választani?
- Komplett rendszer: egyszerre biztosítja az ingatlan melegvíz ellátását, fűtését és hűtését.
- Költséghatékony: Kiemelkedő energiahatékonysággal fűthető-hűthető az ingatlan, miközben a használati melegvíz előállítás is megoldott. Az egyébként is rendkívül kedvező üzemeltetési költségek tovább faraghatóak H és Geo áramtarifa igénylésével. A kedvezményes elektromos tarifa a legkorszerűbb, SCOP 4 vagy ennél nagyobb energiahatékonysági besorolással rendelkező készülék esetében igényelhető sikerrel.
- Környezetbarát: károsanyag kibocsájtás nélkül, modern hűtőközeggel működik.
Mekkora az igényelhető otthonfelújítási támogatás összege?
A támogatás összege a lakás felújítására fordított költségeknek legfeljebb az 50%-a lehet, amely azonban nem lehet több 3.000.000 Ft-nál. Fontos szabály, hogy a Kincstár által kiutalt támogatás összegében a vállalkozási díj és az anyagköltség 50-50%-ban oszlik meg. Tehát a benyújtott kérelemhez csatolt számlák között feltétlenül kell lennie minimum 25-25 % vállalkozási díjat és anyagköltséget tartalmazó számlának.
Emellett fontos a folyósítás megítélésénél, hogy a benyújtott számláknak, 50-50%-ban kell tartalmazniuk munkadíjat és anyagköltséget.
Kiegészítés
A benyújtott kérelmekhez csatolandó dokumentumokról és nyilatkozatokról, valamint az elbírálás folyamatáról érdemes részletesen tájékozódni, így biztosak lehetünk benne, hogy nem egy kimaradt nyomtatvány miatt úszik el a támogatás folyósítása.
Amennyiben fűtéskorszerűsítésre szeretné felhasználni az állam által adott támogatás összegét, vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy az Önnek legmegfelelőbb konstrukciót tudjuk kiválasztani. Keressen minket bizalommal!
(*) Letölthető nyomtatványok:
http://www.allamkincstar.gov.hu/hu/lakossagi-ugyfelek/kerelem-benyujtasanak-nyomtatvanyai
(**) A tájékoztató a Magyar Államkincstár honlapján itt érhető el:
http://www.allamkincstar.gov.hu/files/Lakoss%C3%A1gi%20%C3%BCgyfelek/Otthonfel%C3%BAj%C3%ADt%C3%A1si%20t%C3%A1mogat%C3%A1s/Otthonfelujitas_tajekoztato_honlap_20210207.pdf